• Ermet Çevre - Bandırma İlaçlama Peyzaj
  • 0 541 668 46 98

BilgilendirmeİLAÇLAMA PERİYOTLARI

Mekanlar açısından periyotların belirlenmesinde belirleyici unsurlar vardır. Bu unsurların başında hizmet alacak kuruluşun işlevi çok önemlidir. Bir sağlık kuruluşunun alacağı ilaçlama hizmetinin sıklığı diğer kuruluşlara göre daha fazla olmalıdır. Çünkü sağlık kuruluşlarında temiz, sağlıklı ve hijyenik bir ortam vazgeçilmezlerdendir. İkinci belirleyici unsur ise haşerenin ortamdaki yoğunluğu; Eğer haşere bir ortamda çok yoğun olarak bulunuyorsa haşerenin tamamen ortadan kalkması ve tekrar gelmemesi açısından periyodik ilaçlama hizmetinin daha sık aralıklarla yapılması gerekir. Bunun dışında periyot zamanlarının belirlenmesinde aşşağıdaki unsurlar belirleyici olmaktadır;

Mekanın bulunduğu çevrenin özellikleri
Bulunan haşere türü
İklim özellikleri


Genellikle;

Koruma - kontrol uygulamaları herhangi bir zararlı populasyonunun var olmadığı durumlar için, yürüyen haşereler için 30 günde 1 kez, uçan haşereler için açık ve kapalı alanlarda 15 günde 1 kez, Düşük ve orta populasyon düzeylerinde yürüyen haşereler(bit-pire-kene-tahtakurusu hariç) için 21 günde 1 kez, uçan haşerelerde açık alanlarda 7 günde 1 kez Yüksek popülasyon düzeylerinde yürüyen haşereler haftada bir kontrol ile 21 günde 1 kez ile, uçan haşerelerde günde 1 kez (ULV) sıklıklarda yapılabilmektedir.

Bahsedilen aralıklar genel çerçevede belirtilmiştir. Zararlının türü, mekanın özellikleri ve iklime göre aralıklar çok farklı olabilmektedir.